Akciová zľava 10% na propagačné predmety platí výlučne pre objednávky realizované prostredníctvom eshopu do konca mája 2021 !!! Odporúčame osobný odber s úhradou vopred cez eMANY - Elektronickú peňaženku UNIZA

Vlnové procesy - využitie vlnových procesov v medicíne

Ivo Čáp, Klára Čápová, Milan Smetana, Štefan Borik

Cena: 20.00 EUR s 10% DPH

ks

Dostupnosť:skladom 50+
ISBN:978-80-554-1642-7
Materiálové číslo:401748
Rok vydania:2020
Fakulta / útvar:FEIT
Typ publikácie:Vysokoškolská učebnica
Väzba:Brožovaná
Počet strán:283

Učebnica sa venuje analýze kmitov, mechanického a elektromagnetického vlnenia a ich využitia v medicíne. V jednotlivých kapitolách sa vychádza z teoretických základov problematiky a opisuje sa využitie príslušných disciplín v lekárskej praxi. Kapitola o kmitoch je jednak východiskom pre vysvetlenie základných princípov vlnenia, jednak sa zameriava na vysvetlenie podstaty magnetickej rezonancie. Kapitola mechanické vlnenie sa venuje vysvetleniu podstaty vzniku a vlastnostiam zvuku, infrazvuku a ultrazvuku a medicínskym aplikáciám, ako sú napr. litotripsia a ultrasonografia. V kapitole elektromagnetické vlnenie sa rozoberá základný princíp vzniku a vlastnosti vlnenia, ako aj aplikácie jednotlivých pásiem vlnenia od dlhých vĺn až po gama žiarenie v terapii a diagnostike. V kapitole vlnové prejavy sa vysvetľujú javy ako interferencia a difrakcia a ich využitie v aplikáciách, ako sú optické zobrazovacie sústavy, holografia, virtuálna realita a pod. Opis je doplnený vysvetlením kvantových vlastností žiarenia, ktoré sú podstatné pre pochopenie aplikácií, ako sú napr. laserový skalpel, fluorescenčná mikroskopia, spektroskopia, vznik a detekcia röntgenového a gama žiarenia. Osobitná pozornosť sa venuje vnímaniu EM vlnenia ľudským zrakom a vnímaniu zvuku ľudským sluchom.
Učebnica je určená najmä pre študentov odboru Biomedicínske inžinierstvo. Pre zvládnutie problematiky učebnice sa predpokladajú vedomosti, získané v predmetoch matematika, fyzika, elektrické obvody a elektromagnetické javy. V úvodoch kapitol sú iba stručne zhrnuté tieto východiskové vedomosti bez hlbšieho detailného výkladu.
   

Súbory na stiahnutie:

 Obsah publikácie237 kB
košík
0.00 EUR