Akciová zľava 10% na propagačné predmety platí výlučne pre objednávky realizované prostredníctvom eshopu do konca mája 2021 !!! Odporúčame osobný odber s úhradou vopred cez eMANY - Elektronickú peňaženku UNIZA

Robotické systémy

Vojtech Šimák, Aleš Janota

Cena: 3.85 EUR s 10% DPH

ks

Dostupnosť:skladom 50+
ISBN:978-80-554-0802-6
Materiálové číslo:401157
Rok vydania:2013
Fakulta / útvar:FEIT
Typ publikácie:Skriptá
Väzba:Brožovaná
Počet strán:69

     Robotika patrí medzi jeden z najrozsiahlejších vedných odborov a v podstate môže zasahovať do všetkých technických vedných odborov. Medzi najdôležitejšie poznatky patria vedomosti z oblasti informatiky, elektrotechniky, elektroniky  a strojníctva. V robotických systémoch musí mať študent aspoň všeobecný prehľad aj o príbuzných odboroch ako študuje. Napríklad študent katedry riadiacich a informačných systémov, elektrotechnickej fakulty musí mať aspoň základný prehľad aj o častiach strojov, elektrických pohonov a podobne. Robot tvorí komplexný mechatronický systém a ani najlepší program nedokáže odstrániť chyby spôsobené prechodovým elektrickým  odporom, alebo mechanickými vôľami. Toto je aj jeden z dôvodov, prečo je predmet Robotické systémy vyučovaný skôr k záveru štúdia.

     Využitie robotických systémov  v priemysle a vede je obmedzené iba fantáziou projektantov. Základom prístupu  k riešeniu problémov robotiky je otázka ako sa dá vyriešiť technický problém a nie hľadanie dôvodov  prečo ho neriešiť. Určitým motorom pokroku  je aj medziodborová spolupráca napríklad  odborníkov na robotiku  a chemikov, lekárov a podobne. V budúcnosti  bude pomerne rozsiahlym aplikačným poľom robotika v textilnom priemysle a aplikácie s látkami, ktoré nemajú presne definovaný tvar, /káblové zväzky, gumové pásy a pod./ Práve tieto aplikácie ako aj robotika v lekárstve sú ešte iba na začiatku vývoja.

     Na Slovensku je veľmi veľké zastúpenie automobilového priemyslu. Práve automobilový priemysel je najväčším používateľom priemyselných robotov /9/. Práca s týmito zariadeniami si vyžaduje odborníkov  schopných tieto stroje programovať a obsluhovať. Spoločnosť ABB patrí medzi najvýznamnejších  výrobcov v oblasti  elekrotechniky, priemyselnej automatizácie a robotiky. Ako jediná poskytla  katedre softvér a školenie zdarma pre účely výučby. Tento ústretový krok bol prvým impulzom pre napísanie  týchto návodov na laboratórne cvičenia. Ďalším  bolo schválenie projektu KEGA 010ŽU-4/2013 "Modernizácia didaktického vybavenia a metód vzdelávania so zameraním  na oblasť robotiky".

     Skriptá boli napísané s motiváciou oboznámiť študentov končiaceho ročníka programov  odboru Automatizácia s robotickými tehnológiami dostupnými na Katedre riadiacich a informačných systémov Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a poskytnúť  im informácie potrebné pre samostatnú prácu v nadväznosti na prednášanú a precvičovanú látku.

Obsah publikácie
košík
0.00 EUR