Ekonomické a právne aspekty stanovenia všeobecnej hodnoty podniku

Mikuláš Szilágyi, Iveta Sedláková

Rok vydania:2002

ISBN: 80-7100-976-8

Publikácia si kladie za cieľ oboznámiť čitateľa s vybranými aktuálnymi problémami ekonomických znaleckých odborov. Reaguje na súčasný stav poznania ako aj úroveň legislatívy v tejto oblasti. Autori pri spracovaní vychádzali jednak z mnohoročných skúseností z prípravy a výchovy znalcov, jednak z vedeckovýskumnej a praktickej činnosti pri vypracovaní znaleckých posudkov v renomovaných znaleckých organizáciach. Problematika stanovenia hodnoty majetku a zvlášť  hodnoty podniku sa v poslednom období stala aktuálnou nielen v hospodárskej praxi, ale aj v ekonomickej teórii. Je to dané aj tým, že kontinuita v ohodnocovaní majetku bola v krajinách strednej a východnej Európy prerušená centrálnym plánovaným hospodárstvom. Prechodom na trhovú ekonomiku sa vytvorili nové ekonomické vzťahy, vznikli nové podnikateľské subjekty, sformovali sa nové obchodno-právne a sociálne vzťahy. Reštitúcie, privatizácia, prevody majetku, vklady majetku do podnikania, bankové operácie, likvidácia realít a pod., si vyžiadali prijať metodické postupy pre stanovenie hodnoty majetku. Ohodnocovanie majetku získalo mimoriadny význam i v právnych vzťahoch občanov, pri úkonoch občanov spojených s kúpou a dedením majetku, založným právom, náhradou škody a pod.