Postoje žiakov základných a stredných škôl k prírodovedným predmetom

Milan Kubiatko

Rok vydania:2017
Fakulta / útvar:FHV
Typ publikácie:Vedecká monografia
Väzba:brožovaná

ISBN: 978-80-554-1376-1

Monografia sa týka témy postojov žiakov základných škôl a gymnázií k prírodovedným  predmetom. V teoretickej časti je zameranie na definovanie základných  pojmov súvisiacich s názvom monografie. Ďalej nasleduje prezentácia súčasného stavu riešenej problematiky, kde sú popísané vybrané výskumné štúdie z domáceho a zahraničného prostredia. Cieľom výskumného šetrenia bolo zistiť vnímanie uvedenej skupiny predmetov žiakmi základných škôl a gymnázií. Následne bol zisťovaný aj vplyv premenných ako gender, typ školy a navštevovaný ročník. Ako výskumný nástroj bol použitý dotazníkobsahujúci položky Likertovho typu. Na získanie vnímania prírodovedných predmetov a vplyvu kategoriálnych premenných boli použité metódy deskriptívnej štatistiky (aritmetický priemer) a induktívnej štatistiky (analýza rozptylu, Pearsonov korelačný nkoeficient). Okrem toho boli pri analýze  dát použité aj metódy viacrozmernej štatistiky (faktorová analýza, Cronbachovo alfa). Výsledky boli prezentované v slovenj podobe, v grafoch a tabuľkách, konfrontované v diskusii. V záverečnej kapitole sú uvedené implikácie do pedagogickej praxe a návrhy pre ďalší výskum.