Zlatá brána - Povesti a rozprávky z Horného Považia [Ján Moravec] | edis.uniza.sk

Zlatá brána - Povesti a rozprávky z Horného Považia
Ján Moravec

Zlatá brána - Povesti a rozprávky z Horného Považia

978-80-554-1472-08.50256.07

zaradenie publikácie: Ostatné publikácie

roky vydania: 2018

Kniha získala ocenenie - Kniha Horného Považia za rok 2018.

Kniha je určená pre milovníkov povestí a rozprávok, lokálpatriotov, ktorí si radi prečítajú nové príbehy o zaujímavých miestach v okolí Žiliny, Bytče či Rajca, pre deti staršieho školského veku, mládež i dospelých.

Čitateľ sa napríklad dozvie, ako sa Kolárovice dostali k svojmu erbu, kto skolil bytčianskeho draka alebo čo si zabudol slávny maršal Kutuzov na brodňanskej fare.

Kniha obsahuje 21 povestí a rozprávok, veľkú časť z nich autor – Ján Moravec, rodák z Brodna, umiestnil do okolia svojho rodiska.  V závere publikácie je priložená mapka  zachytávajúca lokality, kde sa ktorý príbeh odohráva. Veľkým prínosom publikácie, je že prostredníctvom poznámok a vysvetliviek sú čitateľovi objasnené niektoré fakty, pojmy a udalosti spomenuté v knihe.