Meranie a modelovanie elektrických strojov

Hrabovcová,Rafajdus,Franko,Hudák

Rok vydania:2014
Fakulta / útvar:FEIT

ISBN: 978-80-554-0852

Skladom posledné kusy s poškodenými obalmi.

Čitatelia v tejto učebnici nájdu metódy merania elektrických strojov na učrenie ich vlastností a prvkov ich náhradných schém. Potom nasleduje zostavenie matematického modelu sústavou diferenciálnych rovníc  a simulácie prechodových a ustálených stavov,   v motorickom i  generátorickom režime na základe všeobecnej teórie elektrických strojov,aplikovanej na jednosmerné a striedavé stroje. Táto vysokoškolská učebnica sa však len okrajovo venuje  teórii elektrických strojov.

Aby sme pomohli začiatočníkom, uvádzame aj výpisy programov na riešenie diferenciálnych rovníc a získané priebehy prevádzkových veličín konkrétnych strojov. Je však možné použiť aj programy v iných simulačných jazykoch /programoch/, čo závisí len od riešiteľa, jeho znalostí a počítačových zručností. Pri simuláciách elektrických strojov, pre jednoduchosť a názornosť, nie sú použité žiadne regulátory ani metódy riadenia. Príklady simulácií  sú určené pre začiatočníkov, ktorí si chcú osvojiť prácu s rovnicami všeobecnej teórie elektrických strojov.

Treba však podotknúť, že tu nie je  uvedené odvodenie sústav jednotlivých diferenciálnych rovníc matematického modelu, a preto je potrebné veľmi úzko  spolupracovať s inou literatúrou, ktorá sa tejto problematike venuje.