Vlakotvorba a miestne dopravné procesy

Jozef Gašparík a kolektív

Rok vydania:2011

ISBN: 978-80-7395-444-4

Učebné texty sústredené v tejto učebnici  poskytujú prierez problematikou vlakotvorby so zameraním na miestne dopravné procesy na úrovni vlakotvorných staníc. Približujú technickú základňu týchto staníc a technologické procesy pri spracovaní  súprav vozidiel, ako aj informačné väzby týchto procesov. V ekonomike moderných spoločností i na železničnom trhu  zohráva dôležitú úlohu poznanie ekonomických ukazovateľov prevádzkových činností. Tejto problematike je venovaná samostatná kapitola.

V učebnici sa sústreďuje veľká pozornosť činností v dopravných systémoch. Modelovanie procesov  vo vlakotvornej stanici pomocou simulačných nástrojov je progresívnym prostriedkom  k zefektívneniu prevádzkových procesov . Multimediálna podpora učebnice je spracovaná v priloženom  DVD nosiči, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou  učebných textov. Vhodným spôsobom dopĺňa výklad poznatkov a formou prezentácie predstavuje komplexný  výučbový materiál s prepojenými odkazmi, v ktorých sa čitateľ môže  interaktávne pohybovať. Podporu výučby bude na pracovisku  Katedry železničnej dopravy predstavovať  aj možnosť práce v špecializovanej učebni so simulačným softwérom prevádzkových procesov vo vlakotvornej stanici.